Ticho.cz si právě čte: (3 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2805 diskusních příspěvků!!1666 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Sport / Autor: Saša Zvonek

Mont Blanc

Den D plus 7

nahled blancuTak jsme přežili dnešní arktickou noc my i stan. Stan je celý ojíněný. Je půl třetí ráno a oba dva jsme dávno vzhůru. Bára vylézá ze spacáku a vaří čaj. Já se vyhrabu až před třetí. Posnídáme a vypijeme čaj, který prakticky ihned vystydne a jelikož jsme spali téměř oblečení, jsme skoro hotoví. Venku je jasno a mráz až neskutečný.

            Vsoukáme se do sedacích úvazků, nasadíme na boty mačky a cvakneme se na lano. Zase jdu vepředu. Kvůli problému s mačkou u jedné holky vyrážíme za svitu čelovek až v půl páté. Nejsme jediní, jsou nás desítky. Jako had se světýlky vypadá krajina před námi. Dnes nás čeká převýšení kolem 1000 m nahoru a pak totéž dolů. Sníh je zmrzlý a tak se zatím šlape celkem slušně.

            Prošlapávám cestu a v prudkých stoupáních kopu stupy. Na lano se mi místo 5 – 6 lidí cvaklo lidí 10 a tak dolezu k nouzové bivakovací chatě VALLOT ve výši 4362 m.n.m. úplně vyplivaný.Ještě chvíli to vydržím, ale v předposledním stoupání to vzdávám. Jdu se cvaknout doprostřed lana. At se snaží taky někdo jiný. Za chvíli to vzdávám  a odcvaknu se úplně. To jejich pomalý tempo mě ničí. Půjdu solo. Je nás prostě moc. Jde se mi o hodně lépe. Po mě se za chvíli odcvakává Bára a pak další dva kluci. Ted mají lanové družstvo ideální a my jdeme napřed. Výstup je strašný. Víc než polovina cesty byla po hřebeni ledovce. Z obou stran více než kilometrové srázy, cestička od 20 do 50 cm. Sklon byl místy hodně přes 45 stupňů. Bára se přiznává, že to nejhorší stoupání šla po čtyřech. Sníh se sesouval a tak se nedivím. Já to vybíhal, abych byl rychlejší než sníh. To už nebyla chůze, ale plazení.

MB do clanku

            V 8:50 stojím na vrcholu MONT BLANCU (4810 m.n.m.). Je krásný slunečný den a výhled na okolní hory je nádherný. Těsně před devátou doráží i Bára. Unavená, ale šťastná. Podáváme si ruce. Tak jsme to dokázali. Stojíme tady a ještě tomu moc nevěříme. Únava mizí a my blbneme na vrcholu a fotíme jak šílení. V pohodě vyplácáme celý film. Asi půl hodiny se na vrcholu zdržíme a Bára je odvázaná ze SLOVENSKÉ vlajky na vrcholku Mt. BLANCU. Našla kousek domova i tady. Odcházíme do základního tábora. Nespěcháme, cíl jsme splnili a tak se poflakujeme, fotíme a vykecáváme s dalšími skupinami, které se teprve drápou nahoru. Je nám fajn. Sluníčko svítí a sníh měkne. Bez maček bychom neměli nejmenší šanci. Bára svítí jak sluníčko. Strašilo ji, že nahoru nevyleze. Je fakt dobrá – vylezla. GRATULUJI!

            Kolem poledne jsme zpátky v BASE CAMPU a tak sušíme, vaříme, opalujeme se a lenošíme. Přemýšlíme, zda dnes sejdeme o kousek níž nebo zda tu zůstaneme až do zítra. Moc se nám odsud nechce, máme to tu skvěle zařízený. Nakonec usneme a jelikož se probouzíme až v 1600 (Bára) a v 1800 (Já) je jasné, že zůstáváme. Ještě se vrátím k sestupu. Bára vymyslela tzv. ZADEČKOVOU METODU. Jelikož ji přestal bavit nudný sestup, tak začala sestupovat pomocí svého zadečku. Klouzala se jak malý dítě a byla stejně tak šťastná. Jsme skvěle aklimatizovaní a tak nám pobyt ve vyšších výškách nedělá vůbec problémy. Je tu krásně a vůbec se Báře nedivím, že se jí odsud nechce. Takže ležíme ve spacácích a vzpomínáme, klábosíme a budeme muset rozehřát sníh, protože voda nám dávno došla. Je půl jedenácté a já už mám 3 litry vody a půl litru čaje. Bára už dávno spí. Je unavená a ani se jí nedivím.

MB do clanku

            Poslední noc na horách. Stojím pak hodinu venku a fascinovaně zírám na oblohu. Tohle jinde neuvidíte. Vyšel jsem si na kopec, takže stojím skoro ve 4000 m.n.m. a kdesi na východě za Mont Blancem se blýská. Dole někde kolem dvou kilometrů jsou mraky a tady je úplně jasno. Takové nebe jsem neviděl. Mléčná dráha, že by se na ni dalo sáhnout. A hvězd víc než jsem kdy viděl. Je mráz. Sníh pod nohama krásně křupe a je mi fajn. Je právě půlnoc. Dnes snad půjdu spát až ráno. Stan je celý bílý a i vevnitř jsou namrzlé krupičky ledu. Pár jich mám i za hlavou uvnitř stanu. Tedy pár, je jich několik desítek. Čaj už začíná zamrzat. Sotva před hodinou byl ještě vařící. Nádhera! Jsme rád, že jsem nešli dolů.

MB do clanku 

--------------------------------------------------------------------------------

Tenhle článek mi poslal můj nedoslýchavý kámoš ...... tipnete si kdo to je?
Pokračování příště!

 Saša Zvonek
 11.12.2002 10:07
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 
Mont BlancDen D plus 7
nahled blancuTak jsme přežili dnešní arktickou noc my i stan. Stan je celý ojíněný. Je půl třetí ráno a oba dva jsme dávno vzhůru. Bára vylézá ze spacáku a vaří čaj. Já se vyhrabu až před třetí. Posnídáme a vypijeme čaj, který prakticky ihned vystydne a jelikož jsme spali téměř oblečení, jsme skor
11.12.2002, Saša Zvonek ...další info
Okamžiky ticha III.17.12.
Náhled z Okamžiků tichaČeská unie neslyšících Praha srdečně zve všechny neslyšící i slyšící zájemce na příjemné předvánoční kulturní vystoupení Okamžiky ticha III. KDY: v úterý 17.12. od 17:00 do 22:00 hod. KDE: klubovna ČUN Praha, Dlouhá 37
10.12.2002, ČUN Praha ...další info
Šance - příležitostNábor nových členů
Máte rádi pohyb? Rádi se předvádíte a děláte divadýlka doma i ve škole? Nebo šaškárny? Umíte rozveselit nebo naopak rozplakat své okolí? Anebo přivádíte svým hraním své přátele i rodiče k obdivu a úžasu? Pak neváhejte a vyzkoušejte své schopnosti, vytrvalost a možná i nadání. Neváhejte a přihlaste s
10.12.2002, Pantomima S.I. ...další info
Specifická situace neslyšící rodiny se slyšícím dítětem
Narození potomka je v každé rodině velkou událostí. V některých případech si neslyšící rodiče přejí více potomka se zdravým sluchem, protože znají těžkosti, se kterými se Neslyšící v životě setkávají (omezené možnosti ve výběru povolání, obtížná cesta ke vzdělávání, komunikační problémy, soci
10.12.2002, Simona Gavelčíková ...další info
Česká televize chce snižovat povinné procento titulkůGONG 12/2002
Logo GonguMezi sluchově postiženými občany koluje zneklidňující informace, že vedení České televize z finančních důvodů usiluje o snížení povinného podílu vysílaných pořadů opatřených skrytými nebo otevřenými titulky pro sluchově postižené.
9.12.2002, Lucie Křesťanová...další info
Podzimní výlet.9 tř. SP Brno
Výlet dětí z Brna - články - náhledPodzimní výlet s křupající jinovatkou a prvním letošním ledem v kalužích - pár obrázků z našeho podzimního výletu.
9.12.2002, Saša Zvonek ...další info
Vánoční turnaj ve stolním teniseSKN Plzeň

Sportovní klub Neslyšících Plzeň - oddíl stolního tenisu pořádá v úterý 10.12.2002 ve 14.oo hodin Vánoční turnaj jednotlivců pro děti. Ohodnoceni budou jistě všichni a pro ty nejlepší jsou připraveny skvělé ceny.

Jaroslav Helus
Předseda oddílu stolního tenisu SKN Plzeň

8.12.2002, T.J. ...další info

<<<   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.