Ticho.cz si právě čte: (31 návštěvníků)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2805 diskusních příspěvků!!1666 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Komunikace / Autor: Alena Strnadová

Problematika používání sluchadel - I.

V tomto článku bych se chtěla zabývat ne tím, jak se sluchadla používají, ale spíše tím, proč mnozí sluchově postižení tyto pomůcky odmítají. Tento problém se netýká lidí nedoslýchavých od narození, neboť ti bývají na nošení sluchadla zvyklí již od malička a nemívají s tím většinou žádné větší potíže. Je to spíše problematika lidí, kteří dostali sluchadlo až v pozdějším věku nebo v období dospívání.
Existuje několik důvodů, proč nedoslýchaví tak často sluchadla nechtějí používat a raději se smíří se sníženou kvalitou slyšení. Na používání sluchadel má vliv mimo jiné věk nedoslýchavého, subjektivní prožívání sluchového postižení, estetické hledisko, cena sluchadel a v neposlední řadě také přístup okolí ke sluchově postiženým.


1. Věk nedoslýchavého a nová životní situace
Jiným způsobem se s novou situací vypořádají dospívající, jinak lidé středního věku a lidé staří. Záleží na celkové osobnosti jedince a na jeho společenském postavení. V naší kultuře je neustále zakotven trend mladých a dokonalých lidí a na jedince, kteří se nějakým způsobem liší, pohlíží společnost většinou poněkud odmítavě.

U starších lidí bývá sluchadlo odmítáno většinou kvůli tomu, že by se cítili staří a nepotřební. Často se bojí tuto změnu přijmout a nechtějí si zhoršení sluchu připustit smířit se s tím. Jsou proti jakékoliv změně, i když by jim mohla pomoci. Těmto lidem je potřeba podat pomocnou ruku a hlavně jim nechat čas, aby se s tím dokázali vyrovnat.

Některým lidem dělá také problém, naučit se s malým aparátkem zacházet.

U mladších lidí, zejména u dospívajících se jedná o trochu jinou situaci. Zde hraje spíše velkou roli estetické hledisko, o kterém se zmíním v některém z dalších článků a strach z toho, že se jim bude někdo kvůli sluchové vadě posmívat.


Alena Strnadová
 17.3.2003 9:33
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


Problematika se sluchadly
Sluchadla jsou dobrá věc ale musí si na ně človek zviknout a překonat ostich,z toho jak na ně někdo kouká.Vydávaj se zadarmo na 5 let musí si ale každý uvědomit že jak si na něj zvikne musi ho užívat každý den ,je problém že se mu múže i rozbít oprava trvá dobře měsíc s čímž si opravny sluchadel dobrou reklamu jistě nedělaj.Je dobré mit ještě jeden rezervní svuj,stalo se že jsem měl naslouchadlo i několikrát v roce v opravě.Mám praktickou hluchotu a dlouho jsem se mu branil,ze začátku mě strašně bolela hlava a v uchu ale zvikl jsem si a neměnil bych dnes,Domluvim se docela dobře jenom v autobuse nebo v restauraci kde je větší rámus tam je to špatné.Používám i indukční smičku u televize takže mám i výborný poslech televize.Proč ale píši ,proč neuvádíte praktické rady pro neslišící,třeba druhy naslouchadel s cenou,testy atd.Indukční smičky k poslechu televize a kde se nechaj sehnat s cenou a visvětlení užití,celkovou poradu pro nedoslíchavé na co mají narok .Já osobné jsem dostal přispěvek na televizy s teletexem,se skrytíma titulkama po čase i videodekorder,jsem držitelem prúkazu ZTP nemusím platit dálniční známku.Mám na vás dotaz proč se nesnažíte pomoct sluchově postiženým když jste stránky pro neslišící,a né jen psát náký ble ble.
        ABR
Sochor Fr.18:31:51 8.4.2004
odpovědět 
  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 
Problematika používání sluchadel - I.
V tomto článku bych se chtěla zabývat ne tím, jak se sluchadla používají, ale spíše tím, proč mnozí sluchově postižení tyto pomůcky odmítají. Tento problém se netýká lidí nedoslýchavých od narození, neboť ti bývají na nošení sluchadla zvyklí již od malička a nemívají s tím většinou žádné větš
17.3.2003, Alena Strnadová (1 příspěvek v diskusi) ...další info
OznámeníI.pražská čajovna neslyšících
Česká unie neslyšících - oblastní organizace Praha, Dlouhá třída 37 , Praha 1 oznamuje všem, že čajovna bude otevřena pravidelně každý pátek od 13:00 do ? hodin. Maximálně však do 21:00hod.
Dne 14.3. se konalo její otevření. Musíme přiznat, že bylo úspěšné!Srdečně proto zveme i ty, kteří v te
14.3.2003, František Maxa...další info
O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCEPohádka

věž_100Žili jednou král a královna. Narodilo se jim miminko. Byla to holčička a tak jí dali jméno Růženka. Když měla Růženka křtiny, pozvali král a královna na oslavu tři víly. Po obědě šli všichni – král, královna i víly za malou Růženkou. Růženka spala v kolébce.
14.3.2003, Petra Horáková ...další info
Turisté bez hranic
ohn_malyČeská unie neslyšících Brno pořádá IV. ročník celostátního srazu neslyšících turistů - Turisté bez hranic

KDY:    30. května - 1. června 2003
KDE:    u Brněnské přehrady
CÍL:    poznání historických a kulturních pam
14.3.2003, Vladimír Válka...další info
Obor CNES na FF UK se bude otvírat již letos !
Dobrý večer.Již od roku 1998 na FF UK existuje obor CNES- čeština v komunikaci neslyšících.Tento obor se zabývá  výzkumem znakového jazyka, kulturou Neslyších, snaží se prosadit znakový jazyk,jako přirozený jazyk Neslyšících...Obor je určen pro slyšící i neslyšící studenty.Otvírá se vždy jednou
13.3.2003, irena cizkova ...další info
UŽITÍ DAKTYLOTIKY V RŮZNÝCH METODÁCH
        Je obecně známé, že v surdopedagogice a celkově v teoriích komunikace sluchově postižených existuje jak horizontálně (několik proudů, názorů značně odlišných), tak vertikálně (v časovém průřezu vývoje) více systémů přenosů informací, respektive dorozumívacíc
13.3.2003, Pavel Kučera ...další info
JAK FUNGUJE DIGITÁLNÍ SLUCHADLO?
dig.sl._100Digitální doba mění i ty nejmenší, avšak neméně potřebné přístroje. Mezi ně patří i sluchadla, pomůcky pro nedoslýchavé.

Namísto trychtýřovitého stetoskopu nastoupily procesory. Výsledek? Čistý a nezkreslený zvuk.

Tradiční analogová sluchadla
12.3.2003, Eliška Pinkasová(6 příspěvků v diskusi) ...další info

<<<   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.