Ticho.cz si právě čte: (2 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2810 diskusních příspěvků!!1668 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Od dětí / Autor: Tomáš

Mont Blank

léto

Vlastně tam vůbec nikdy neprší a jenom chumelí. A taky tam hodně svítí sluníčko a ještě se od toho sněhu odráží jako od zrcadla  ......

VHT je zkratka pro vysokohorskou turistiku.
To už je hodně blízko horolezení, protože se vlastně člověk pořád courá někde kolem 2500 metrů nad mořem a to je teda vejška! My jsme byli kousek od Mont Blanku v Chamonix ve Francii. Bydleli jsme dole ( to je asi 1000 m.n.m.) a nad námi se vzpínaly špígry těch největších evropských velikánů. Tam se těžko dostává pěšky a tak jme se vždycky nechali vyvézt aspoň na půl cesty lanovkou a potom jsme čundrali kolem ledovcových jazyků, zkoušeli lozit po skálách a hledali kde mají nory svišti a kde se pasou kamzíci.

S tím sněhem je tam hrozná legrace, klidně se můžete koulovat třeba v červenci, nebo v srpnu, protože sníh a led je v takové výšce pořád. Vlastně tam vůbec nikdy neprší a jenom chumelí.
A taky tam hodně svítí sluníčko a ještě se od toho sněhu odráží jako od zrcadla. Pořád jsem si musel mazat čumák nějakým krémem, to abych nebyl do druhého dne jako černoch ze Zambezi ( ti jsou teda nejčernější ze všech – skoro jako polobotky lakýrky ). Jak tak to sluníčko pálí, tak je i na sněhu teplo, což si člověk normálně neužije.
Chodili jsme podle mapy, a pořád jsme to kontrolovali buzolou. Francouzi totiž nemají značené cesty jako jsou třeba na Šumavě. Tady si musí každý poradit sám. Ono to není zas tak těžké, mapu musíte mít pořád na sever a zrovna tam ukazuje červená ručička na buzole. Tak když máte buzolovou bublinu hezky uprostřed a mapu správně otočenou, stačí se rozhlížet kolem a kontrolovat s mapou všechny „orientační body“. Samo, že na horách to jsou ty nejvyšší vrcholky. Potom si namíříte azimut a můžete vyrazit rovnou za nosem a nespletete se.
Vyprávěl : Tomík
Ze znakovky přeložil: Tomáš
 


Tomáš
 15.2.2001 12:56
Diskuse ke článku: