Ticho.cz si právě čte: (3 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2809 diskusních příspěvků!!1668 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Od dětí / Autor: Tomáš

Znakovka pod vodou

Jaro

Je to skoro jako když se člověk ve snu vznáší, poletuje si, tu a tam přistane a zase vzlítne a mezi tím se dají metat kozelce, stojky, podvodní hvězdy, vrtule ......

Tak už se zase těším na léto a hlavně na moře. Nebo ještě lépe do moře a  pod moře. Zkrátka mám rád potápění. Trénuju to každé pondělí večer v bazénu, protože kdyby něco – je tam táta, kámoši potápěči a ještě navíc plavčík. Potápět se s dýchací automatikou – to si člověk musí zvyknout. Ten vzduch z láhve je třeba skoro nacucnout. A tak si zvykám a taky se učím jak ovládat žaket, záložní automatiku, manometr a vůbec všechno.

Pod vodou je to moc príma. Je to skoro jako když se člověk ve snu vznáší, poletuje si, tu a tam přistane a zase vzlítne a mezi tím se dají metat kozelce, stojky, podvodní hvězdy, vrtule a jiný blbiny.
Pod vodou je taky všechno o něco větší. Ono se to vlastně jenom zdá, protože na nose má každý potápěč brýle a jak tak kouká skrz sklo do vody, je to jako lupa. Vlastní nohu obutou do ploutve mám pod vodou jak sloní tlapu.
Moc se těším na ryby. Už na to mám knížku a znám delfíny, žraloky, velryby, humry, mořské ježky, kraby a řadu dalších živočichů. Teda ne že bych je chtěl lovit, nebo dokonce harpunovat, jenom se v nich chci vyznat. A kdyby někde na dně byla nějaká moc pěkná škeble, nebo celá velká lastura, tak bych si ji vzal a schoval na výstavu, nebo do akvária, nebo třeba jako dárek někomu.
Nejvíc zajímavé je, jak si s ostatními potápěči pod vodou pokecáme. Oni tam taky mluví znakovkou, akorát že moc neumí a tak je musím učit.Dokonce z toho dělají zkoušky. Pořád chtějí znát základy – např. rychle, pomalu, zpátky, opatrně, ryby ….. a podobně. Něco jim jde samo jako každému – třeba ahoj, dolů, nahoru, podívej se, a něco jim musím říct sám, že by se jim hodilo –třeba chytit (myslím chobotnici), otevřít (třeba škebli), dát, podat (třeba nůž).
Když ale vylezou z vody, začnou zase klapat pusou a  tak nevím jestli se něco doopravdy naučili.

Vyprávěl: Tomík
Ze znakovky přeložil: Tomáš

Tomáš
 21.2.2001 10:16
Diskuse ke článku: