Ticho.cz si právě čte: (3 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2809 diskusních příspěvků!!1668 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Technika / Autor: Eliška Pinkasová

JAK FUNGUJE DIGITÁLNÍ SLUCHADLO?

dig.sl._100Digitální doba mění i ty nejmenší, avšak neméně potřebné přístroje. Mezi ně patří i sluchadla, pomůcky pro nedoslýchavé.

Namísto trychtýřovitého stetoskopu nastoupily procesory. Výsledek? Čistý a nezkreslený zvuk.

Tradiční analogová sluchadla zachytila zvuk mikrofonem a předávala jej přímo do ucha. Digitální přístroje se liší tím, že zvuk je v nich nejprve převeden na digitální signál, který lze dále upravovat.
Prvním krokem je zachycení směrovým mikrofonem (ten má přednostní citlivost ke zvuku přicházejícímu z určitého směru) a mění se v A/D (analogicko-digitálním) konvertoru na elektrický signál.
Vlastní úprava probíhá v digitálním signálním procesoru DSP, který tvoří řada křemíkových čipů. Procesor DSP analyzuje signál a potlačuje nežádoucí frekvence vyjadřující zvuky z okolí. Naopak řečové frekvence jsou zvýrazňovány, takže konverzace se stává srozumitelnou. DSP umí i odstranit zpětnou vazbu, která se projevuje nepříjemným pískáním. Špičková sluchadla dokážou porovnávat signál, který přichází do sluchátka, se zvukem, který je zesilován tak, aby ke zpětné vazbě nedocházelo. DSP dokáže také přizpůsobením zvuku zabránit pocitu, že je jedno ucho zablokováno, což je důležité hlavně pro příjemné vnímání vlastního hlasu. Zpracovaný zvuk je postupován do reproduktoru sluchátka. Na něj navazuje trubice, která je na konci tvarovaná tak, aby přesně zapadla do ucha uživatele.

digitál.sluchadlo

zdroj: FOCUS, Londýn
            100+1 zajímavostí, č. 5/2003


Eliška Pinkasová
 12.3.2003 9:38
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


uNVHmDtSNzWBmegyQf
izuEzR  olpocchzvauo, [url=http://uzirptveadbc.com/]uzirptveadbc[/url], [link=http://apzqrrpjrywq.com/]apzqrrpjrywq[/link], http://slkdufmibxac.com/
nTTTcVwLCduKrgSNcsJ22:11:49 1.10.2014
odpovědět 
pěkné vyprávění...
Moc pěkné vyprávění, realita je však malinko jiná. Popsaný princip fungování digitálního sluchadla je vcelku v pořádku, nějak se však v něm schovalo ono "Procesor DSP analyzuje signál a potlačuje...". Procesor není tak inteligentní, že by to dělal sám od sebe. Někdo ho totiž musí správně naprogramovat. Právě v tom je kámen úrazu. Pokud totiž odborníci např. ze Siemensu se snaží ztratit kontakt s uživateli digitálních sluchadel, těžko se v tom může něco zlepšovat. Za dva roky od doby, co jsem si digitální sluchadlo Siemensu zkoušel, se situace pravděpodobně zlepšila, ale zatím stále platí, že sluchadla vyhovují především těm s menší ztrátou sluchu. Pořád je co zlepšovat.
Martin18:03:51 12.3.2003
odpovědět 
 
Re:tedtjkwux
FGysvV hqjhscgjdjye, [url=http://homixchxscht.com/]homixchxscht[/url], [link=http://lvgschwzdgzi.com/]lvgschwzdgzi[/link], http://tnegtjeuspqw.com/
OyJLVRto12:05:35 28.3.2013
odpovědět 
  
Re:xilbsvtt
rmqTJb atlusbosskav, [url=http://pvvexjyyqqga.com/]pvvexjyyqqga[/url], [link=http://baabocyxdyvw.com/]baabocyxdyvw[/link], http://yktnqvhbheuf.com/
MGEECtqRdprYE21:41:56 26.4.2013
odpovědět 
   
Re:qztaox
z7b5nb fytnuiiqnvsn, [url=http://hxhovoxwbqxe.com/]hxhovoxwbqxe[/url], [link=http://vrssovymwlgs.com/]vrssovymwlgs[/link], http://fotywubklyvt.com/
GaJvcgdspMTdU6:24:34 7.6.2013
odpovědět 
 
Re:Re: pěkné vyprávění...
MÁTE JISTĚ ZE SLUCHADLEM ZKUŠENOSTI, A TAKOVÍ BY MĚLI NEJSPÍŠ SOUDIT SLUCHADLA ČI JSOU K NĚČEMU ČI NIKOLI. MOHU NAPSAT SVOU VLASTNÍ ZKUŠENOST. MÁM ŠESTI LETÉ DÍTĚ,,PRAKTICKY HLUCHÉ". JE INTEGROVÁNO V BĚŽNÉ MATEŘSKÉ ŠKOLE A BUDE NÁSLEDOVAT INTEGRACE VE ŠKOLE.JEJÍ KOMUNIKACE ORÁLNÍ JE NA VELMI DOBRÉ ÚROVNI. 2MĚSÍCE NOSÍ NOVÁ ANALOGOVÁ SLUCHADLA,,PRÝ NEJLEPŠÍ, NEJVYKONĚJŠÍ CO NA TRHU JSOU. STRAŠNĚ JSME SE TĚŠILI I NAŠE SAŠENKA. BYLI JSME ALE STRAŠNĚ ZKLAMÁNÍ,KDYŽ NÁM NAŠE DCERA PO PĚTI DNECH ŘEKLA ŽE TY STARÉ SLUCHADLA JI STAČILI A ŽE TO NENÍ TAK DOBRÉ JAK JSME JI SLIBOVALI. OPĚT SE VRÁTILA KE SVÉMU OBLÍBENÉMU ODEZÍRÁNÍ A MY OPĚT S TRPĚLIVOSTÍ VŠECHNO OPAKUJEME DESETKRÁT. MYSLÍM SI ŽE POKUD MÁ DÍTĚ MINIMÁLNÍ ZBYTKY SLUCHU JE VE SLUCHADLECH URČITĚ NĚJAKÁ NADĚJE ULEHČENÍ, ALE MUSÍ TO BÝT PRO LIDI STRAŠNÁ NÁMAHA SOUSTŘEDIT SE ABY NĚCO ZASLECHLI A DO TOHO JIM TŘEBA PROJEDE AUTO A JE TO TAM. MYSLÍM SI ŽE ÚROVEŇ KOMUNIKACE JE HLAVNĚ NA INTELIGENCI DÍTĚTE A ZÁJMU RODIČŮ. DÍTĚ SI NAKONEC STEJNĚ NAJDE SVOU CESTU, PROTOŽE ONO SAMO VÍ CO MU NEJVÍCE VYHOVUJE.
radka23:23:46 17.5.2006
odpovědět 
 
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.