Ticho.cz si právě čte: (2 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2810 diskusních příspěvků!!1668 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Od dětí / Autor: Tomáš

Mont Blank

léto

Vlastně tam vůbec nikdy neprší a jenom chumelí. A taky tam hodně svítí sluníčko a ještě se od toho sněhu odráží jako od zrcadla  ......

VHT je zkratka pro vysokohorskou turistiku.
To už je hodně blízko horolezení, protože se vlastně člověk pořád courá někde kolem 2500 metrů nad mořem a to je teda vejška! My jsme byli kousek od Mont Blanku v Chamonix ve Francii. Bydleli jsme dole ( to je asi 1000 m.n.m.) a nad námi se vzpínaly špígry těch největších evropských velikánů. Tam se těžko dostává pěšky a tak jme se vždycky nechali vyvézt aspoň na půl cesty lanovkou a potom jsme čundrali kolem ledovcových jazyků, zkoušeli lozit po skálách a hledali kde mají nory svišti a kde se pasou kamzíci.

S tím sněhem je tam hrozná legrace, klidně se můžete koulovat třeba v červenci, nebo v srpnu, protože sníh a led je v takové výšce pořád. Vlastně tam vůbec nikdy neprší a jenom chumelí.
A taky tam hodně svítí sluníčko a ještě se od toho sněhu odráží jako od zrcadla. Pořád jsem si musel mazat čumák nějakým krémem, to abych nebyl do druhého dne jako černoch ze Zambezi ( ti jsou teda nejčernější ze všech – skoro jako polobotky lakýrky ). Jak tak to sluníčko pálí, tak je i na sněhu teplo, což si člověk normálně neužije.
Chodili jsme podle mapy, a pořád jsme to kontrolovali buzolou. Francouzi totiž nemají značené cesty jako jsou třeba na Šumavě. Tady si musí každý poradit sám. Ono to není zas tak těžké, mapu musíte mít pořád na sever a zrovna tam ukazuje červená ručička na buzole. Tak když máte buzolovou bublinu hezky uprostřed a mapu správně otočenou, stačí se rozhlížet kolem a kontrolovat s mapou všechny „orientační body“. Samo, že na horách to jsou ty nejvyšší vrcholky. Potom si namíříte azimut a můžete vyrazit rovnou za nosem a nespletete se.
Vyprávěl : Tomík
Ze znakovky přeložil: Tomáš
 


Tomáš
 15.2.2001 12:56
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 
Znakovka pod vodouJaro
Je to skoro jako když se člověk ve snu vznáší, poletuje si, tu a tam přistane a zase vzlítne a mezi tím se dají metat kozelce, stojky, podvodní hvězdy, vrtule ......
21.2.2001, Tomáš ...další info
Lyžovačka v AussoisLeden
.... a největší sekáči jezdili bez hůlek. Tak jsem je občas taky nechal dole a brousil to stejně jako oni. Přece nezůstanu pozadu.
17.2.2001, Tomáš ...další info
Mont Blankléto
Vlastně tam vůbec nikdy neprší a jenom chumelí. A taky tam hodně svítí sluníčko a ještě se od toho sněhu odráží jako od zrcadla  ......
15.2.2001, Tomáš ...další info
Pína je grošák.prosinec
Marně ho tahám za udidlo, marně plácám po šíji, když Pínovi chutná, tak se musí počkat
14.1.2001, Tomáš ...další info
Kristiánky na sněhu
Lyžování je bezva, všechno okolo fičí, jednou lyžař, jednou sněhová koule a někdy dokonce pár „kopýtek“ – (myslím začátečníky ) jako lavina.
leden 2000, Tomáš ...další info
Yachting je sport pro kliďasy.léto 2000
Moc príma jsou taky na lodi večery. Loď zastavíte někde v zátoce, špička se připoutá k bójce a můžete začít vařit večeři .....
, Tomáš ...další info
Hokej a krasobruslení
Co Vám budu povídat – kokos mám od ledu samou bouli
, ...další info

<<<   2   3   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.